Results

Check out Our results!

Zetland - Witton Castle 2nd May 2021
The Zetland and Cleveland Hunt Point to Point
The Conditions Race
Kindly Sponsored by Todd’s Highway Maintenance
1st. Pillowman. – Christy Furness
2nd Monsun Storm – John Dawson
3rd Inca Gold – Ross Wilson
Time 6.09

The Zetland and Cleveland Hunt Point to Point
The Maiden Race Div 1
Kindly Sponsored by S G Petch
1st Feel Like De Baune – John Dawson
2nd Thornton Le Clay – Philip Lawrence
3rd Asked To Dance – Will Easterby
Time 6.19

The Zetland and Cleveland Hunt Point to Point
Maiden Race Div 2
Kindly Sponsored by Bristol Street Motors
1st Master Thyne – Lottie Crane
2nd Sine Nomine – John Dawson
3rd. Coniston Spa – Will Easterby
Time. 6.31

The Zetland and Cleveland Hunt Point to Point
The Ladies Open Race
Kindly Sponsored by Skinners
1st. Argot – Amie Waugh
2nd Thyne For Gold – Immy Robinson
3rd Fortunes Hiding – Ailsa McClung

The Zetland and Cleveland Hunt Point to Point
The Mens Open Race
Kindly Sponsored by Sherwoods
1st Royal Chant – John Dawson
2nd Refusal – Will Easterby
3rd Shantou Prince – Christy Furness
Time 6.28

The Zetland and Cleveland Hunt Point to Point
The Veteran Horse Conditions Race
Kindly Sponsored by ROR and Jockey Club
1st Six A Side – Will Milburn
2nd Game As A Pheasant. – John Dawson
3rd Winged Crusader – Amy Waugh
Time. 6.12

The Zetland and Cleveland Hunt Point to Point
The Restricted Race
Kindly Sponsored by Greensleeves
1st Gold Time. – Immy Robinson riding her
50th Winner – Congratulations
2nd. Teescomponents Boy – John Dawson
3rd. Rossderrin – Rosie Howarth
Time 6.10

Bedale - Saturday 10th April 2021
Bedale Hunt Point to Point
Conditions Race
Kindly Sponsored by McClarrons
1st Royal Chant – Jack Andrews
2nd Absainte – Will Easterby
3rd Champagne To Go. – Kate Lowcock
Time. 5.42

Bedale Hunt Point to Point
The Intermediate Race
Kindly Sponsored by Barkers Home
1st. Ryans Fancy. – Immy Robinson
2nd. Monsun Storm – John Dawson
3rd. Snow Castle – Joe Wright
Time 6.55

Bedale Hunt Point to Point
The Intermediate Race
Kindly Sponsored by Barkers Home
1st. Ryans Fancy. – Immy Robinson
2nd. Monsun Storm – John Dawson
3rd. Snow Castle – Joe Wright
Time 6.55

Bedale Hunt Point to Point
Ladies Open
Kindly Sponsored by Skinners Pet Food
1st. Seefood – Lottie Crane
2nd Thyne For Gold. – Immy Robinson
3rd Inca Gold – Jess Bedi
Time 5.42

Bedale Hunt Point to Point
Mens Open Race
Kindly Sponsored by Akebar Park Leisure Ltd
1st Stellar Notion. – Jack Andrews
2nd Supreme Steel. – Joe Wright
3rd Mickey Miller. – John Dawson
Time 6.40

Bedale Hunt Point to Point
The Maiden Race Div 1
Kindly Sponsored by Biker Bespoke
1st Poets Corner – Joe Wright
2nd Villa Moura – Philip Lawrence
3rd. Coisa Blanco – T S Wynne
Time 6.53

Bedale Hunt Point to Point
Maiden Race Div 2
Kindly Sponsored by Strutt & Parker
1st Slievegar – Toby McCain – Mitchell Riding his 1st Winner Today – Congratulations
2nd Marton Abbey – Jack Andrews
3rd Hopefull – Natasha McKee
Time. 6.43

Middleton - 3rd April 2021
Pony Racing
Race 1
1st. The Gentle Touch – Bruce Vaughan
2nd Mayday Black Mink – Mason Paetel
3rd Renaissance 111 – Archie Price

Race 2
1st Judge Fox – Scarlett Frank
2nd Tiny Dancer – Felix Barlow
3rd Madame Mimi – Joe Leavy

The Middleton Hunt Point to Point
Members Subscribers & Farmers Race
Sponsored by Guy Cunard
1st. Shepherd’s Cave – Jack Teal
2nd Game As A Pheasant – Jack Andrews
3rd Super Lunar – Will Milburn
Time 7.01

The Middleton Hunt Point to Point
Conditions Race
Sponsored by Ray Chapman Motors
1st. Dark Mahler – Joe Wright Riding his 50th Winner Today Congratulations
2nd Monbeg Chit Chat. – Christy Furness
3rd. Global Racing – Miss N Cookson
Time 6.33

The Middleton Hunt Point to Point
Restricted Race
Sponsored by Moneyweb
1st Dressedforsuccess – Tom Greenwood
2nd Rossderrin – Rosie Howarth
3rd. Bonamargy – Dale Peters
Time 6.39

The Middleton Hunt Point to Point
The Grimthorpe Gold Cup Mixed Open Race
Kindly Sponsored by Lord Grimthorpe and Family
1st Cup Final – Ross Wilson
2nd Point The Way – Joe Wright
3rd Killer Crow – Charlotte Dunn
Time: 9.24

Maiden Race div 1
Kindly Sponsored by The Cooper Family of Tibthorpe
1st Cotton Rock – Paddy Barlow riding his 1st Winner today – Congratulations.
2nd. Desjay – Jack Teal
3rd. Kimberley Boy – Philip Lawrence
Time 6.56

The Middleton Hunt Point to Point
Maiden Race Div 2
Sponsored by The Argrain
1st Cool Desire – Jack Andrews
2nd Trap For Fools – Will Easterby
3rd. High Coppice – Fred Timmis
Time 6.47

The Middleton Hunt Point to Point
Conditions Race
Sponsored by The Oriental Club
1st Mr Witmore. – Tara Stockwell Riding her 1st Winner today Congratulations
2nd Shantou Prince – Christy Furness
3rd. Spanish Arch. – Mrs V Solitt
Time 6.42

The Middleton Hunt Point to Point
Four, Five, Six and Seven Year Olds Maiden Race
Kindly Sponsored by The York Van Centre
1st Rafferty – Lewis Dobb Riding his 1st Winner Today Congratulations
2nd Euro Fou – Will Easterby
3rd Le Pinchy – Nick Orpwood
Time 5.41

Hurworth - Hutton Rudby 29th March 2021
Hurworth Hunt Point to Point
Hunt Members Race
Kindly Sponsored by Wm McIvor & Son Northallerton
1st. Sartorial Elegance John Dawson
2nd Neville Woods. – Phil Greaves
Only 2 finished
Time. 6.44

Hurworth Point to Point
Conditions Race
Kindly Sponsored by Manor Grange Construction Limited
1st. Merrion Avenue. – Rosie Howarth
2nd Mcmurphy – Jack Teal
3rd Hawkhurst – Will Biddick
Time. 6.40

Hurworth Point to Point
Ladies Open Race
Kindly Sponsored by Atacanter Horseboxes
1st Son of Suzi – Amy Waugh
2nd Kildaven Spider – Jess Bedi
3rd Seefood – Lottie Crane
Time 6.43

Hurworth Point to Point
Mens Open Race
Kindly Sponsored by TCC Plant Hire
1st Matts Commission – Jack Teal
2nd African Belle. – F Timmis
3rd Monsun Storm. – John Dawson
Time. 6.40

Hurworth Point to Point
Veteran Horse Conditions Race
Kindly Sponsored by ROR and The Jockey Club
1st Game As A Pheasant – Jack Andrews
2nd Winged Crusader – Amy Waugh
3rd. Knight Bachelor – Will Biddick
Time. 6.28

Hurworth Point to Point
Maiden Race
Kindly Sponsored by Pearsons TV & Appliances
1st Fire Rock – John Dawson
2nd. Thornton Le Clay – Joe Wright
3rd Line N Length. – Will Easterby
Time 6.52

South Durham at Sedgefield Racecourse - Saturday 26th May 2019

Results from the South Durham – 26th May 2019Open Maiden Race, 2m4f, sponsored by DKB Crop Protection Ltd

1st Good Rhythm Tom Strawson
Winning Owners Miss A Harrison & Mr I Harrison
Winning Trainer Chris Dawson

South Durham Hunt Race, sponsored by David Brown
1st Sposalizio Tom Strawson
Winning Owner Mr John Armstrong
Winning Trainer Chris Dawson

Men’s Open Race, sponsored by Hewitts Solicitors
1st Border Breaker Guy Opperman
2nd Sheperds Cave Jack Teal
3rd Path to Freedom John Dawson
Winning Owner Mr W.T Reed
Winning Trainer Tim Reed

Ladies’ Open Race, sponsored by Hall Construction
1st Argot Clare Hardwick
2nd Wizadora Kate Lowcock
3rd Kilclispeen Lottie Crane
Winning Owner Mrs C.H.Covell
Winning Trainer Jonathan Barlow

Restricted Race, sponsored by Cornforth Industrial Services
1st Good Rhythm Tom Strawson
2nd Secret Pattern Will Milburn
Winning Owners Miss A Harrison & Mr I
Harrison
Winning Trainer Chris Dawson

Confined Race, sponsored by Par Petroleum
1st Buck Dancing Jess Bedi
2nd Royal Chant Jack Andrews
Winning Owner Mrs S Barker
Winning Trainer Jess Bedi

Bilsdale at Easingwold - Sunday 12th May 2019

Results from the Bilsdale at Easingwold – 12th May 2019

Hunt Race, sponsored by The Galavanting Guzzlers
1st French Seventyfive Jess Bedi
2nd Forgivienne Will Milburn
3rd Bellringer Phil Greaves
Winning
Owner/Trainer
Miss Bella Sowray

The Conditions Race, sponsored by Calverts Carpets
1st Buck Dancing Jess Bedi
2nd McMurphy Jack Teal
3rd Pyjama Game L Brown
Winning Owners Mrs Sandra Barker
Winning Trainer Jess Bedi

Men’s Open Race, sponsored by Studford Luxury Lodges
1st Sposalizio Tom Strawson
2nd Danny Mags Ross Wilson
3rd Massini’s Lady Connor Wood
Winning Owner Mr John Armstrong
Winning Trainer Chris Dawson

Ladies’ Open Race, sponsored by Cleveland Security
1st Seefood Lottie Crane
2nd Major Ridge Rosie Howarth
3rd Nosecond Chance Kate Lowcock
Winning Owner Mr Ivan Crane
Winning Trainer Justin Landy

Restricted Race, sponsored by Prodrive Shop Fitting Ltd
1st Starlight Court John Dawson
2nd Dressedforsuccess Rory Bevin
3rd Erica’s Dream Amy Collier
Winning Owner Ms C Pickering
Winning Trainer Adair Pickering

Open Maiden Race, sponsored by Mr & Mrs Barton
1st Canizay Andrew Glass
2nd Eposon Roque Jack Teal
3rd Goody Hallett Ross Wilson
Winning Owners Wendy Wilson & Jackie Emmerton
Winning Trainer Wendy Wilson

Zetland at Witton Castle - Monday 6th May 2019

Results from the Zetland at Witton Castle – 6th May 2019

The Todds Highway Maintenance Zetland Hunt Conditions Race
1st Game As A Pheasant Jack Andrews
2nd Hollow Tree Christy Furness
3rd Roll The Dice Will Milburn
Winning Owners Miss S Coward & Mr R Morris
Winning Trainer Cherry Coward

The Greensleeves Intermediate Race
1st Royal Chant Jack Andrews
2nd Danny Mags Ross Wilson
3rd Afterclass Miss A McClung
Winning Owners Mrs J Hodgson & Mrs C Page
Winning Trainer Cherry Coward

The Sherwoods Mens Open Race
1st Dark Mahler Joe Wright
2nd Sposalizio Tom Strawson
Winning Owners Mr C Helferrich & Mrs E Helferrich
Winning Trainer Guy Brewer

The SG Petch Ladies Open Race
1st Wizadora Kate Lowcock
2nd Winged Crusader Amie Waugh
3rd Greyed A Lottie Crane
Winning Owners The P.S Parkin & T.D Laverack Partnership (Miss J. Coward)
Winning Trainer Cherry Coward

The Bristol Street Motors Open Maiden Race
1st Byland Abby John Dawson
2nd Clashganny Will Easterby
3rd Euro Fou Jack Teal
Winning Owner/Trainer Mr Peter Fahey

Follow

4 + 9 =